ZZG W POLSCE KWK "CHWAŁOWICE"

Twój Związek Zawodowy

Łączy nas wiele i razem walczymy o wspólne sprawy

Łączy nas wiele i razem walczymy o wspólne sprawy

ZZG w Polsce KWK "Chwałowice"

Jesteśmy jedną z największych organizacji związkowych w branży górniczej

Razem z nami przeżyjesz piękne chwile

Razem z nami przeżyjesz piękne chwile

Przyłącz się do nas

Możesz brać udział w licznych masowych imprezach integracyjnych

Wspólnie osiągniemy założone cele

Wspólnie osiągniemy założone cele

bezpłatne szkolenia dla członków związku

Masz możliwość skorzystania z bezpłatnych szkoleń, które wykorzystasz nie tylko w pracy

Jesteśmy dla wszystkich!

Jesteśmy dla wszystkich!

Jesteśmy jedną wielką rodziną

Jesteśmy organizacją, która będzie Cię reprezentować na szczeblu krajowym

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Związkowcy mają pretensje do rządu w sprawie PEP 2040

demonstracja-ruda-slaska-17-mdZwiązkowcy z ZZ Przeróbka wysłali petycję do premiera Mateusza Morawieckiego i jego zastępców, w której pytają dlaczego rząd poprzez PEP 2040 negatywnie elektryzuje nastroje załóg górniczych i zmierza do wywołania nikomu niepotrzebnego konfliktu społecznego w górnictwie i przemyśle energochłonnym.

Podpisany pod petycją przewodniczący ZZ Przeróbki Sławomir Łukasiewicz zarzuca stronie rządowej złamanie ustaleń pkt 4, porozumienia z 25 września 2020 r. zawartego pomiędzy przedstawicielami Rządu RP a Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, jak również, wciąż jeszcze negocjowanej na jego bazie Umowy społecznej.

- Owo deptanie tych ustaleń nastąpiło na domiar złego w dniu, w którym po ponad rocznej przerwie, odbyło się wreszcie, długo oczekiwane i pożądane posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników - pisze związkowiec.

Uściśla, że chodzi o odmowę przedstawienia PEP 2040, która została przyjęta 2 lutego, mimo że jej ostateczny kształłt miał być zależny od treści Umowy społecznej regulującej funkcjonowanie sektora górnictwa węgla kamiennego.

- Takie zatem działanie rządu uznajemy za skrajnie nieodpowiedzialne i prowokacyjne, jednakże wciąż jest szansa na ich złagodzenie poprzez zaimplantowanie wszystkich treści z Umowy społecznej do PEP 2040, czego się stanowczo domagamy – czytamy w piśmie.

Związkowcy domagają się zaprzestania takich działań prowadzących do bezpowrotnej likwidacji miejsc pracy i utraty dochodów rodzin.

- Mamy prawo oczekiwać od polskiego rządu działań na rzecz stabilizacji branży górnictwa i energetyki oraz zapewnienia suwerenności i bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nie do przyjęcia jest zgoda rządu na kupno węgla i energii elektrycznej z zagranicy poprzez spółki skarbu państwa w sytuacji, kiedy jego zwały zalegają na krajowych hałdach, a spółki państwowe nie realizują wcześniejszych zamówień! Wielokrotnie alarmowaliśmy, że cena węgla i energii elektrycznej w Polsce obłożona jest wieloma podatkami i opłatami, co powoduje utratę konkurencyjności tej gałęzi przemysłu. Pamiętajmy, jak upadnie polskie górnictwo i elektrownie, to skończą się również wpływy do budżetu państwa i samorządów. Dlatego na uzależnianie się od rynków zewnętrznych oraz wyeliminowanie polskiego przemysłu wydobywczego, nie ma i nigdy nie będzie zgody – czytamy.

Związkowcy zwracają też uwagę na to, że trochę zimy pokazało jak szybko państwa takie jak Francja i Hiszpania przepraszają się z węglem, a zielona Szwecja uruchamia elektrownię na opał olejowy i importuje „brudną” energię z z Polski, Niemiec i Litwy.

Związkowcy stawiają też postulat wprowadzenia emerytur stażowych.

- Zwracam się do Panów o pilne skierowanie do Sejmu rządowego projektu ustawy o emeryturach stażowych, w ramach uzupełnienia pakietu antywirusowego dla życia osób starszych, oraz transformacji energetycznej, a nade wszystko sprawiedliwości społecznej i zaufania obywateli do państwa oraz stanowionego przezeń prawa – czytamy w petycji.

źródło: nettg.pl, autor: AMC, fot.: Maciej Dorosiński

Opieka prawna

Reklama