ZZG W POLSCE KWK "CHWAŁOWICE"

Twój Związek Zawodowy

Łączy nas wiele i razem walczymy o wspólne sprawy

Łączy nas wiele i razem walczymy o wspólne sprawy

ZZG w Polsce KWK "Chwałowice"

Jesteśmy jedną z największych organizacji związkowych w branży górniczej

Razem z nami przeżyjesz piękne chwile

Razem z nami przeżyjesz piękne chwile

Przyłącz się do nas

Możesz brać udział w licznych masowych imprezach integracyjnych

Wspólnie osiągniemy założone cele

Wspólnie osiągniemy założone cele

bezpłatne szkolenia dla członków związku

Masz możliwość skorzystania z bezpłatnych szkoleń, które wykorzystasz nie tylko w pracy

Jesteśmy dla wszystkich!

Jesteśmy dla wszystkich!

Jesteśmy jedną wielką rodziną

Jesteśmy organizacją, która będzie Cię reprezentować na szczeblu krajowym

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

10 rzeczy, których nie wiesz o polskim górnictwie węglowym

Gdzie leży najstarsza polska kopalnia węgla kamiennego? Ile węgla wydobywa się rocznie w Polsce? Która kopalnia jest najgłębsza, a która najmłodsza? Pytań dotyczących polskiego górnictwa węgla kamiennego można wymyślać dziesiątki. Ciekawostek dotyczących branży nie brakuje. Poniżej przedstawiamy subiektywny przegląd 10 z nich.

1. Najgłębsza kopalnia

Najgłębiej sięgającą kopalnią w Polsce jest kopalnia Budryk wOrnontowicach, której wyrobiska położone są na poziomie 1290 m pod ziemią. Wkrótce jednak najgłębszym szybem ma stać się Głogów Głęboki Przemysłowy. Ma on sięgnąć do poziomu 1319 m i umożliwić wydobywanie z tej głębokości miedzi spółce KGHM.

2. Najstarsza w Europie

Należący obecnie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń Ruch Boże Dary, to część dawnej kopalni Murcki, najstarszej czynnej kopalni węgla kamiennego w Europie. Początki kopalni sięgają lat 50. XVII w., kiedy to kopano na terenie zwanym Rudne Kotliska. Zorganizowaną eksploatację rozpoczęli właściciele terenu, książęta pszczyńscy, około 1740 roku.

3. 11 rodzajów węgla

Typy węgla zostały zdefiniowane za pomocą Polskiej Normy. Wyróżnia się 11 rodzajów i są to: węgiel płomienny, węgiel gazowo-płomienny, węgiel gazowy, węgiel gazowo-koksowy, węgiel orto-koksowy, węgiel meta-koksowy, węgiel semi-koksowy, węgiel chudy, węgiel antracytowy, antracyt oraz metaantracyt.

4. Ostatni koń

Wiele osób wie, że w dawnych czasach powszechne było wykorzystywanie koni do prac w podziemnych wyrobiskach. Oficjalnie praktyki te zakończyły się w 1956 roku jednak ostatnie zwierzę na powierzchnię wyjechało dopiero w 2002 roku. Słynna Baśka z Wieliczki na dole przepracowała 13 lat.

5. Największa grupa

Pracownicy kopalń węgla kamiennego są najliczniejszą grupą zawodową spośród wszystkich przedstawicieli górnictwa w naszym kraju. Stan zatrudnienia w górnictwie węgla kamiennego na koniec grudnia 2019 r. – opierając się na danych katowickiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu – wyniósł 83 297 osób (był wyższy o 454 osoby niż rok wcześniej), w tym 64 259 pracowało pod ziemią, a 19 038 na powierzchni.

6. Miliardy do budżetu

Sektor górnictwa węgla kamiennego wpłaca do budżetu państwa miliardy złotych różnego rodzaju opłat. Przed rokiem było to 6,802 mld zł bieżących płatności publicznoprawnych (najwięcej od 2013 r., kiedy ta kwota sięgnęła 7,1 mld zł).

7. Dwa zagłębia

Wydobycie węgla kamiennego jest obecnie prowadzone w dwóch zagłębiach – Górnośląskim Zagłębiu Węglowym oraz Lubelskim Zagłębiu Węglowym. W pierwszym początki działalności górniczej sięgają XVIII-XIX wieku i do dziś to właśnie tutaj znajduje się większość kopalń wydobywających węgiel kamienny.

8. Najmłodsza kopalnia

Do niedawna najmłodszą polską kopalnią węgla kamiennego była KWK Budryk w Ornontowicach, która ruszyła z wydobyciem węgla w marcu 1994 r. Od 2008 r. zakład znajduje się w strukturach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ta sama spółka w 2019 r. zainaugurowała eksploatację w kopalni Bzie-Dębina, która jest najmłodszą kopalnią węgla kamiennego w naszym kraju.

9. Mniej niż połowa

Wydobycie węgla kamiennego w Polsce oscyluje w ostatnich latach w okolicach 60-65 mln ton rocznie. W latach 90. regularnie wartość ta przekraczała jednak 130 mln. Ostatni wynik powyżej 100 mln Polska osiągnęła w 2001 r.

10. Milimetry

Węgiel kamienny dzieli się na 12 różnych sortymentów. Każdy z nich określa węgiel o innej grubości ziaren. Najdrobniejszy (poniżej 10 mm) to tzw. Miał II. Najgrubszy (ponad 60 mm) nazywany jest „Gruby I”.

źródło: nettg.pl, autor: BAR

Opieka prawna

Reklama