ZZG W POLSCE KWK "CHWAŁOWICE"

Twój Związek Zawodowy

Łączy nas wiele i razem walczymy o wspólne sprawy

Łączy nas wiele i razem walczymy o wspólne sprawy

ZZG w Polsce KWK "Chwałowice"

Jesteśmy jedną z największych organizacji związkowych w branży górniczej

Razem z nami przeżyjesz piękne chwile

Razem z nami przeżyjesz piękne chwile

Przyłącz się do nas

Możesz brać udział w licznych masowych imprezach integracyjnych

Wspólnie osiągniemy założone cele

Wspólnie osiągniemy założone cele

bezpłatne szkolenia dla członków związku

Masz możliwość skorzystania z bezpłatnych szkoleń, które wykorzystasz nie tylko w pracy

Jesteśmy dla wszystkich!

Jesteśmy dla wszystkich!

Jesteśmy jedną wielką rodziną

Jesteśmy organizacją, która będzie Cię reprezentować na szczeblu krajowym

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.

Pierwsze spotkanie zespołu ds. naprawy PGG - organizacyjne

- Planowane na wtorek pierwsze spotkanie zespołu ds. naprawy Polskiej Grupy Górniczej (PGG) będzie miało charakter organizacyjny - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że resort ma propozycje, jak zespół miałby funkcjonować.

Jak powiedział we wtorek w radiowej Jedynce Sasin, spotkaniu będzie przewodniczył jego pierwszy zastępca w resorcie aktywów, wiceminister Maciej Małecki.

Wyjaśnił, że rozmowa będzie dotyczyć nie tylko PGG, jej problemów i wyzwań, przed którymi spółka stoi, ale także "spraw przekrojowych", takich jak polityka klimatyczna UE i możliwościach, jakie ma Polska, by ją skorygować.

Zdaniem Sasina, to właśnie ta polityka i opłaty, które nakłada na emisję CO2, spowodowała trudną sytuację w polskiej energetyce i górnictwie.

Wicepremier podkreślał, że polskie górnictwo ma funkcjonować co najmniej do roku 2050, a być może i do 2060, "i to jest perspektywa skutecznej transformacji energetycznej". Jak dodał, to właśnie czas, jaki potrzeba, by utworzyć nowe miejsca pracy, w miejsce tych, których będzie ubywać w sektorze wydobywczym. - Wyzwaniem dla całego rządu jest to, żeby te miejsca pracy były atrakcyjne - oświadczył Sasin.

Plan naprawczy dla górnictwa ma być do końca września wypracowany przez zespół, z udziałem strony społecznej. Decyzję o powołaniu takiego zespołu podjęto przed tygodniem w Katowicach, podczas spotkania związkowców z zarządem PGG oraz wicepremierem, szefem resortu aktywów państwowych Jackiem Sasinem.

Podczas ubiegłotygodniowego spotkania miał być przedstawiony plan naprawczy dla PGG, przygotowany przez zarząd tej największej węglowej spółki. Zakładał on m.in. likwidację kopalń Wujek i Ruda, osłony dla odchodzących z pracy górników, zawieszenie na trzy lata tzw. czternastej pensji oraz powiązanie 30 proc. wynagrodzenia górników z efektywnością pracy. Ostatecznie program nie został zaprezentowany ze względu na sprzeciw strony społecznej.

Za jeden z kluczowych parametrów dla przyszłego programu związkowcy uznają określenie ilości węgla, jaką z krajowych kopalń będzie odbierać energetyka. Strona społeczna postuluje, by polskie elektrownie korzystały z polskiego węgla; chce też ograniczenia importu - zarówno węgla, jak i energii.

źródło: nettg.pl

Opieka prawna

Reklama

Dziś w mediach

lokalny-bazar.pl