ZZG W POLSCE KWK "CHWAŁOWICE"

Twój Związek Zawodowy

Łączy nas wiele i razem walczymy o wspólne sprawy

Łączy nas wiele i razem walczymy o wspólne sprawy

ZZG w Polsce KWK "Chwałowice"

Jesteśmy jedną z największych organizacji związkowych w branży górniczej

Razem z nami przeżyjesz piękne chwile

Razem z nami przeżyjesz piękne chwile

Przyłącz się do nas

Możesz brać udział w licznych masowych imprezach integracyjnych

Wspólnie osiągniemy założone cele

Wspólnie osiągniemy założone cele

bezpłatne szkolenia dla członków związku

Masz możliwość skorzystania z bezpłatnych szkoleń, które wykorzystasz nie tylko w pracy

Jesteśmy dla wszystkich!

Jesteśmy dla wszystkich!

Jesteśmy jedną wielką rodziną

Jesteśmy organizacją, która będzie Cię reprezentować na szczeblu krajowym

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.

Wypadki ciężkie i śmiertelne w kopalniach

Podsumowując miniony rok trzeba także odnieść się wypadkowości w polskim górnictwie. W 2019 r. życie straciło 23 pracowników. Ponadto odnotowano 10 wypadków ciężkich. Z danych nadzoru górniczego wynika, że od stycznia do końca listopada ub.r. w sumie w polskim przemyśle wydobywczym doszło do 2134 wypadków. W zestawieniu tym nie uwględniono grudnia, a i tak jest to wieksza liczba zdarzeń od tych odnotowanych w 2018 r. Wówczas było ich 2117 . W 2018 r. doszło także do mniejszej liczby wypadków śmiertelnych. Było ich w sumie 21. Należy przypomnieć, że aż pięciu górników straciło wówczas życie w czasie tapnięcia w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie (JSW).

W mionym roku najwięcej wypadków śmiertelnych odnotowano w kopalnia węgla kamiennego. Zgineło w nich 16 osób (14 wypadków załogi własnej i 2 pracowników firm usługowych). W kopalniach miedziowych doszło do 5 wypadków śmiertelnych (3 pracowników własnych i 2 z firm usługowych). Natomiast w górnictwie odkrywkowym życie straciły 2 osoby.

Wypadki ciężkie, których w sumie odnotowano 10, miały miejsce w kopalniach węgla kamiennego (8) i miedzi (2). Z ogólnej liczby 2134 wypadków odnotowanych w okresie styczeń- listopad, 1751 miało miejsce w górnictwie węgla kamiennego, 298 w kopalniach miedziowych i 41 na odkrywkach.

Pierwszą ofiarą w 2019 r. był 33-letni górnik z ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit. Na wieczną szychtę odszedł 5 stycznia. Następny wypadek miał miejsce trzy dni później w Zakładzie Górniczym Wiklino III w woj. pomorskim. Zginął w nim 51-letni operator koparki. W styczniu doszło jeszcze do trzech wypadków śmiertelnych. Dwa z nich miały miejsce w kopalniach węgla kamiennego, a jeden w kopalni miedzi. W lutym życie straciło dwóch pracowników kopalni Murcki-Staszic. Byli to: 37-letni nadsztygar górniczy z oddziału wentylacji i 32-letni sztygar oddziałowy. Marzec i kwiecień przyniosły po jednym wypadku śmiertelnym, a w maju nie odnotowano takich zdarzeń. Niestety w czerwcu zginęło już pięć osób w pięciu różnych kopalniach. Najtragiczniejszy wypadek w tym roku miał miejsce 1 lipca. Tego dnia na poziomie 720 kopalni Murcki-Staszic doszło do wstrząsu o energii 9x10^6J. W jego wyniku zginęło trzech górników, a sześciu zostało rannych. W tym miesiącu odnotowano jeszcze dwa wypadki śmiertelne. 5 lipca zginął górnik w ZG Polkowice-Sieroszowice, a 30 lipca sztygar zmianowy w ZG Janina. W sierpniu miały miejsce dwa wypadki śmiertelne. Do obu doszło w kopalniach węgla kamiennego. Przedostatni wypadek śmiertelny miał miejsce w ruchu Bielszowice kopalni Ruda, gdzie 3 października wystąpił wstrząs o energii 4x10^7J. W jego wyniku życie stracił 39-letni górnik. Natomiast 18 grudnia w Zakładzie Górniczym Rudna zginał pracownik firmy zewnętrznej. Do zdarzenia doszło w czasie naprawy hydroakumulatora.

źródło: nettg.pl, autor: MD

Opieka prawna

Reklama

Dziś w mediach

lokalny-bazar.pl