ZZG W POLSCE KWK "CHWAŁOWICE"

Twój Związek Zawodowy

Łączy nas wiele i razem walczymy o wspólne sprawy

Łączy nas wiele i razem walczymy o wspólne sprawy

ZZG w Polsce KWK "Chwałowice"

Jesteśmy jedną z największych organizacji związkowych w branży górniczej

Razem z nami przeżyjesz piękne chwile

Razem z nami przeżyjesz piękne chwile

Przyłącz się do nas

Możesz brać udział w licznych masowych imprezach integracyjnych

Wspólnie osiągniemy założone cele

Wspólnie osiągniemy założone cele

bezpłatne szkolenia dla członków związku

Masz możliwość skorzystania z bezpłatnych szkoleń, które wykorzystasz nie tylko w pracy

Jesteśmy dla wszystkich!

Jesteśmy dla wszystkich!

Jesteśmy jedną wielką rodziną

Jesteśmy organizacją, która będzie Cię reprezentować na szczeblu krajowym

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.

W mediach: węglowe spółki odkryły karty

TG 21 03Wyniki finansowe Polskiej Grupy Górniczej oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej to główne tematy, które poruszymy na łamach nowego numeru Trybuny Górniczej. Nowy numer do rąk naszych Czytelników oddaliśmy w czwartek, 21 marca.

Obie spółki zakończyły 2018 r. z zyskiem. PGG wypracowała 493 mln zł, a JSW 1,76 mld zł. Firmy w czasie swoich konferencji wyników przedstawiły także dane dotyczące zrealizowanych i planowanych inwestycji. PGG chce inwestować m.in. w nową kopalnię, fotowoltaikę i zgazowanie węgla.

W nowym numerze nie mogło zabraknąć informacji prosto z zakładów górniczych.

W kopalni Budryk w Ornontowicach wybrana specbrygada szykuje się do obsługi kombajnu urabiająco-kotwiącego Bolter miner, który w sierpniu ma trafić do zakładu należącego do JSW.

- Sama technologia została sprawdzona w wielu krajach świata: Australii, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Indiach, a także w sąsiednich Czechach. Będziemy pierwszą spółką wydobywczą w polskim górnictwie, która zastosuje samodzielną obudowę kotwową w takiej postaci. Ten fakt dodatkowo nas mobilizuje – mówi Adam Domżoł, kierownik robót górniczych w kopalni Budryk.

Opisujemy także jak przebiega realizacji strategicznej inwestycji Taurona Wydobycie, czyli szybu Grzegorz. Ma on usprawnić pracę Zakładu Górniczego Sobieski i wydłużyć efektywne wydobycie o co najmniej 50 lat. Wieże szybową już widać z autostrady A4. Ma na razie 30 m, a jej docelowa wysokość ma wynieść 52 m. Jest ona szczególna, bo po raz pierwszy w historii polskiego górnictwa szyb budowany jest w wieży ostatecznej, a zatem będzie ona wykorzystywana zarówno podczas głębienia szybu, jak i po oddaniu go do użytkowania.

Wyjaśniamy również co oznacza nazwa „Murcki głębokie”. Kryje się pod nią złoże węgla, które w niedalekiej przyszłości ma eksploatować kopalnia Murcki-Staszic. Według szacunków do wydobycia jest ok. 100 mln t węgla. Więcej o tym perspektywicznym złożu w tekście red. Kajetana Berezowskiego.

Jednym z niebezpieczeństw występujących w kopalniach jest woda. Dlatego niezbędne jest jej pompowanie. Jednym z zadań przypisanych Spółce Restrukturyzacji Kopalń jest ochrona czynnych zakładów przed tym żywiołem. O tym jak prowadzi się takie działania możemy przeczytać w materiale red. Jacka Madei.

Zachęcamy także do lektury tekstu o prawdopodobnie najstarszym byłym górniku w Polsce. Dezyderiusz Kwiatek ma 103 lata i pracował przed laty w oddziale szybowym w Kazimierzu-Juliuszu. Opowiedział nam jak wyglądała praca w kopalni w czasie wojny i po niej. Pan Dezyderiusz to nie brał udział w Kampanii Wrześniowej oraz był członkiem Narodowej Organizacji Wojskowej i działał w konspiracji.

W nowym numerze TG nie zabrakło także informacji z regionu. Informujemy o tym, jak województwo śląskie przygotowuje się do uczczenia rocznicy Powstań Śląskich. Atrakcji będzie wiele, ale najważniejszą – wydarzenie multimedialne, w tym wykonanie 31 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie skomponowanego specjalnie na tę okazję utworu Jana A.P. Kaczmarka, laureata Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”. Nie zabraknie też wydarzeń o charakterze edukacyjnym i sportowym. Budżet obchodów to ponad 15 mln zł. 

źródło: nettg.pl, autor:MD, fot.: ARC

Opieka prawna

Reklama

Dziś w mediach

lokalny-bazar.pl